en ru fi de
Esileht > Väljaanded > Memorandum

Memorandum

 

EESTI LEIVAVILJA HEAKS


Käesoleva märgukirjaga kutsuvad Eesti Rukki Selts ja Põllumajandus-Kaubanduskoda kodanikeühendusi üles avalikult ja tegusalt toetama rahvuslike traditsioonide alalhoidmist meie maaelus ning toitumises.


Põllumajandussaadusi eksportinud Eestist on saanud neid saadusi ja toorainet importiv riik. See oluline muutus tabas valusalt ka meie põlist leivavilja – rukist. Eesti teraviljapoliitika pole senini taganud rukkikasvatuse arengut ning Eesti leivavilja tulevik on otseselt ohus, rukkikasvatus kriitilises madalseisus. Olukord, kus rukkikasvatus välja sureb, ei tohi olla üksnes põllumehe mure. See on ohusignaal kogu eesti ühiskonnale.


Teraviljasaaduste, sealhulgas rukkitoodete, põhiline tarbija asub linnas. Linnadesse koondunud kodumaine teraviljatööstus on enamuses üle läinud välismaisele odavamale toorainele. Selle tendentsi jätkumisel  ei ole Eestis mõne aja pärast enam eesti rukkijahust tehtud leiba.


Rukki Selts ja Põllumajandus-Kaubanduskoda ning paljud teisedki institutsioonid käsitlevad rukist meie rahvuse viljana, tervisliku toitumise tähtsa ja äraproovitud koostisosana, meile omase põhiväärtusena. Rahvusliku maamajanduse jätkumine, traditsiooniline elu- ja toitumislaad on meile, eestlastele, igapäevaselt tähtis ja meie  võõrandamatu õigus. See on osa eesti identiteedist.


Rukkikasvatuse madalaseisust väljatoomiseks on käivitatud mitmeid tegevusi (rukkiprogramm,  Rukki Seltsi rukkipäevad, Eesti Leivaliidu leivanädalad, rukkiaasta 2005, jne.), puudub aga tegus teraviljapoliitika. Samas eelistab meie rahvas ikka eestimaist. Müügil olevad kvaliteettooteid, mis kannavad Põllumajandus-Kaubanduskoja märgistust “Tunnustatud Eesti maitse”, on valmistatud Eestis toodetud toorainest. Neid tooteid ostes tekitab tarbijaskond nõudmise kodumaise toorme järele, sealhulgas rukkile.


Tervislikele toitumisharjumustele üleminek Eestis pole mõeldav rukkileivata. Rukkist tehtav must leib on meie tervise alustala. Olgu see iga päev meie toidulaual nii maal kui linnas, lasteasutuses ja koolis, kaitseväes, igas toitlustusettevõttes. Tundkem uhkust, et meil on alles esivanemate imeline pärand – oma rukkileib.


Kutsume üles kodanikeühendusi ühinema meie memorandumiga, avaldama oma solidaarsust neile, kes seisavad rukki elujõu eest nüüd ning edaspidi. See on võimalik, kui suudame kaasa tõmmata kogu ühiskonna.  


Rukis, meie rahvusvili, ootab ja väärib  üldrahvalikku toetust.

 

 

11. aprillil 2006. a.

Eesti Rukki Selts

Eesti Põllumajandu-Kaubanduskoda