en ru fi de
UUDISED > Suur lõikuspäev

Suur lõikuspäev

 

Rukkimaarjapäeval 2017 korraldasid Eesti Rukki Selts ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda suure lõikuspäeva rukkikuningas Hans Kruusamägi põllul.
Osales maaeluminister Tarmo Tamm ja aktsiooni „100 rukkipõldu ja miljon juubelileiba Eestile“ liikmed. President Arnold Rüütel saatis tervituse.

3. juunil 2016 sõlmisid Eesti Rukki Selts, Eesti Põllumeeste Keskliit, Tartu Mill ja Leibur koostööleppe ühisaktsiooniks, millega põllumehed lubasid koos möldrite ja pagaritega teha Eestile juubelikingituse. 24. augustil 2016 oli rukkikuninga maadel suur külvipäev ja ülemaaline suur rukkiaktsioon saigi alguse. Kavandatud 100 rukkipõllu asemel külvati 134 ehk kokku 2526 hektarit. Põldude tähistamiseks said kõik aktsiooniga liitunud rukkikasvatajad üle Eesti vastava viida. Peagi jõuab tarbijateni ka selle aasta uudseviljast valmiv juubelileib. Esimene leib lõigatakse pidulikult lahti 17. novembril Eesti Rahva Muuseumis toimuval põllumajanduskoja lõikuspeol.

„Rukki kasvatamine seostub tänases Eestis rohkem patriotismi ja traditsioonidega kui majanduslikult tulusa ettevõtmisega,“ tõdeb rukkikuningas. „Et hoida elus eesti rukkikultuuri, rukki kasvatamise, tarbimise ja aretamise traditsioone, algataski Eesti Rukki Selts Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud ülemaalise liikumise „100 rukkipõldu ja miljon juubelileiba Eestile“. Millal siis veel, kui mitte meie riigi suure juubeli puhul teadvustada aastasadade jooksul siinmail austatud tavasid ja rahva elujõu allikaid. Rukkileival on siin asendamatu koht.“