Arnold Rüütel in memoriam 

 

10.05.1928 - 31.12.2024

31. detsembril 2024. aastal lahkus meie hulgast igavikuteele president Arnold Rüütel.

 

President Arnold Rüütel aitas kaasa Eesti iseseisvuse taastamisele ja iseseisvuse edaspidisele kindlustamisele. 

Tal oli oluline osa Eesti suveräänsusdeklaratsiooni ette-valmistamisel ja selle vastuvõtmisel 16. novembril 1988. Ta oli üheks Eesti Euroopa Liiduga liitumise eestvedajaks.

 

President Rüütel oli tegev Eesti Rukki Seltsi asutamisel 2000. aastal.

Seltsi partoonina osales ta aktiivselt põllumajanduse arendamisel ja toetamisel. Märkimisväärne oli tema tegevus rukkikasvatuse toetamisel Eestis.

 

Teenete eest andis Eesti Rukki Selts president Rüütlile seltsi märgi ja annetas talle krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi kuldmedali.

 

Avaldame sügavat kaastunne proua Ingrid Rüütlile, lastele ja lastelastele.

 

Eesti Maaülikooli teade.
Arnold Rüütel sündis 10. mail 1928 Saaremaal, Laimjala vallas. Pärast Jäneda põllumajandustehnikumi lõpetamist töötas Rüütel Saaremaal vanemagronoomina ning seejärel oli ta Tartu Põllumajanduse Mehhaniseerimise Kooli õpetaja.
1957. aastal sai Arnold Rüütlist Eesti Loomakasvatuse ja Veterinaaria Teadusliku Uurimise Instituudi katsebaasi peazootehnik ja seejärel, aastail 1963–1969 töötas ta Tartu Näidissovhoosi direktorina, lõpetades töö kõrvalt 1964. aastal Eesti Põllumajanduse Akadeemia agronoomia erialal.
1969. aastal valiti Arnold Rüütel Eesti Põllumajanduse Akadeemia rektoriks. Lisaks rektori ülesannete täitmisele jätkas ta aktiivselt ka teadustööga tegelemist.
1977. aastast alates töötas Arnold Rüütel mitmetel kõrgetel riiklikel ametikohtadel, 1983. aastal valiti ta Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimeheks.
Arnold Rüütlil oli oluline osa Eesti suveräänsusdeklaratsiooni ettevalmistamisel ja vastuvõtmisel 16. novembril 1988, mis pani sisuliselt aluse NSV Liidu lagunemisele. Arnold Rüütel oli aastatel 1990–1992 Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees. 20. augustil 1991 võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu vastu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest ja juba 17. septembril 1991 võeti Eesti Vabariik vastu ÜRO täieõiguslikuks liikmeks. Arnold Rüütel kui Eesti riigijuht etendas olulist osa rahva ja poliitiliste jõudude koondamisel ühise eesmärgi nimel.
Riigijuhtimisega paralleelselt jätkas Arnold Rüütel teadustööd, kaitstes 1991. aastal põllumajandusdoktori kraadi.
Aastatel 2001–2006 oli Arnold Rüütel Eesti Vabariigi president.
Arnold Rüütel hoidis kogu oma elu jooksul tihedat sidet meie ülikooliga, külastades ülikooli tähtpäevadel ja osaledes vilistlaselus. Ta on Eesti Maaülikooli auvilistlane.
Oma kindlameelsuse, rahulikkuse, hoolivuse ja austusega maaelu ning isamaa vastu pälvis ta kogu rahva ja meie ülikoolipere austuse. Arnold Rüütli tervitustes Maaülikooli perele rõhutas ta alati teadmiste ja teaduspõhise lähenemise tähtsust. Ta rõhutas, et teadus ja õpe peavad käsikäes käima, sest iseseisva riigi arengumootoriks on teaduse- ja tehnikasaavutuste juurutamine. Rüütel pani meile südamele, et meie kätes on suurel määral Eesti maapiirkondade tulevik.
Täna, 2. jaanuari keskpäevast on maaülikoolis avatud mälestusteraamat, kuhu saab jätta kaastundeavaldusi ja mälestusi kuni matusepäevani. Mälestusteraamat on avatud maaülikooli rektoraadis tööpäevadel aadressil Fr. R. Kreutzwaldi 1a.
Jääme alati Arnold Rüütlit tänutundega mäletama. Sügav kaastunne kõigile tema lähedastele ja sõpradele.

Ain Võsu
kommunikatsioonispetsialist-veebihaldur
turundus- ja kommunikatsiooniosakond
Eesti Maaülikool
tel: 731 3004
ain.vosu@emu.ee